Retractable Measuring Tool
Retractable Measuring Tool is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Freight is included to 1 location in the USA/Canada for overseas orders.
What Our Clients Say About Us
Yorkn always delivers! Amazing customer service and excellent turnaround time.
I had a fantastic experience working with the Yorkn team, especially with Chryz and Hendrina. They were extremely professional, friendly, and easy to communicate with throughout our collaboration. All of the orders were completed perfectly and on time, and my clients were satisfied. It was a pleasure to work with such a dedicated and efficient team! Olga (MACA)
Nice experience with this company. Easy access to answer our questions which is a big plus!
This company was so great to work with!! They have great customer service, including online chat that they responded to right away. I got the proof right away, and even with short notice for the item they got it to me in plenty of time with free shipping! They also have so many products to choose from. I will definitely be ordering from them again:)
Absolutely fantastic experience with this company. We were in the tightest of crunches for a client event, and they were able to turn an international order around in less than a week. Very impressed. Quality of the product was great, response time was immediate. It was our first order with them and they still made miracles happen. We will 100% be a return customer.
Description
Description
Elevate your brand with this premium retractable tape measure designed for lasting impressions. The sturdy ABS and TPR plastic housing provides a comfortable non slip grip while ensuring maximum durability on every job site. A smooth retraction mechanism and easy lock system deliver precise measurements time after time. Ideal for construction companies, DIY enthusiasts, real estate promotions and trade show giveaways, this measuring tape can be customized with your logo to boost brand visibility. Compact and lightweight, it fits conveniently in tool belts and pockets for on the go use. Make your next marketing campaign a cut above the rest with a practical gift that leaves a professional mark.
Product Specifications
Scope Length :16 ft 5 in
Case Dimensions :2.9 in by 1.3 in by 2.8 in
Materials :ABS TPR housing
| Quantity | USD(C) | CAD(C) |
|---|---|---|
| 1000 | USD$8.52 | CAD$11.92 |
| 3000 | USD$8.13 | CAD$11.39 |
| Material | Abs+tpr |
| Product Size | 3" x 1.34" x 2.76" |
| Imprint Method | Special Effects Printing |
| Setup Charge | 83.33 (C) |
| Lead Time | 8-Week |
| Country of Origin | China |
| Shipping Information | |
| Qty in EA/Carton | 130 pcs |
| Carton Size | 14" x 14" x 14" |
| Carton Weight | 71 lbs |
| Note | Duties and freight included for USA and Canada addresses. |
