Non Woven Eco Friendly Tote Bag - By Boat
Non Woven Eco Friendly Tote Bag - By Boat est en rupture de stock et sera expédié dès qu’il sera de retour en stock.
Livraison et expédition
Livraison et expédition
Le fret est inclus vers 1 emplacement aux États-Unis/Canada pour les commandes à l'étranger.
Ce que nos clients disent de nous
Yorkn always delivers! Amazing customer service and excellent turnaround time.
I had a fantastic experience working with the Yorkn team, especially with Chryz and Hendrina. They were extremely professional, friendly, and easy to communicate with throughout our collaboration. All of the orders were completed perfectly and on time, and my clients were satisfied. It was a pleasure to work with such a dedicated and efficient team! Olga (MACA)
Nice experience with this company. Easy access to answer our questions which is a big plus!
This company was so great to work with!! They have great customer service, including online chat that they responded to right away. I got the proof right away, and even with short notice for the item they got it to me in plenty of time with free shipping! They also have so many products to choose from. I will definitely be ordering from them again:)
Absolutely fantastic experience with this company. We were in the tightest of crunches for a client event, and they were able to turn an international order around in less than a week. Very impressed. Quality of the product was great, response time was immediate. It was our first order with them and they still made miracles happen. We will 100% be a return customer.
Description
Description
Elevate your brand presence and support sustainability with our 70g non woven tote bag. Constructed from durable 70g non woven fabric, this bag offers a lightweight yet sturdy solution for daily use. Its reinforced handles ensure reliable carrying capacity for groceries, promotional materials, giveaways, and more. Ideal for trade shows, corporate events, retail outlets, and grocery stores, this eco friendly tote bag provides a versatile canvas for full color printing and branding. The smooth surface allows for crisp logos and vibrant designs that capture attention. Encourage repeat usage and extend your marketing reach as recipients carry your branded bag on errands, at the office, and around town.
| Quantity | USD(C) | CAD(C) |
|---|---|---|
| 2000 | USD$0.78 | CAD$1.10 |
| 5000 | USD$0.73 | CAD$1.03 |
| Material | 70g Non Woven |
| Product Size | 10" x 13.78" x 3.94" |
| Imprint Method | Screen Printed |
| Setup Charge | 83.33 (C) |
| Lead Time | 7-Week |
| Country of Origin | China |
| Shipping Information | |
| Qty in EA/Carton | 250 pcs |
| Carton Size | 20" x 12" x 18" |
| Carton Weight | 18 lbs |
| Note | Duties and freight included for USA and Canada addresses. |

